Sigma Bands – tregues për Metatrader 4

Sigma Bands – tregues për Metatrader 4

8533
0
SHARE

A Bollinger band variant that offers more flexibility and accuracy.

In essence, this is an advanced version of the Bollinger Bands

Specifically, in this indicator I have studied the movement of the price for a certain number of bars (BarsCount = 200). For this purpose, the MA with a period of 1 was used (MAPeriod). For that matter, any MA and any number of bars could have been used for analysis. Si rezultat, two channels will be plotted. One displays the limits where the price ranges 68% of the time for the specified number of bars. The other shows the limits where the price ranges 95% of the time for the specified number of bars.

The Sigma Bands with the default parameters is almost identical to the Bollinger Bands with the same period, equal to BarsCount. But this version has the ability to plot Bollinger Bands not only with any period by changing the BarsCount,but also to plot is based on the selected MA type with any period.

Supported MA types:

 • Simple MA
 • Exponential MA
 • Smoothed MA
 • Linear-weighted MA

Prices that can be used for plotting the channel:

 • Close price
 • Open price
 • The maximum price for the period (i lartë)
 • The minimum price for the period (Ulët)
 • Median price (i lartë + ulët)/2,
 • Typical price (i lartë + ulët + afër)/3
 • Weighted close price (i lartë + ulët + afër + afër)/4

All these settings are not available for the standard Bollinger Bands.

By learning how to determine the limits where any indicator or price ranges most of the time, I eneded up with making an example of calculating the standard deviation and Sigma implemented as this indicator. Its formulas can now be adapted for any indicator you like. Sometimes, interesting results can be obtained for indicators that are plotted in separate windows, për shembull, the RSI, TVI or others.

rekomandime:

The difference between conventional Bollinger Bands and Sigma Bands can be seen only when using non-default settings and MAPeriod > 1.

Cilësimet:

int MAPeriod = 1; // MA Period

int BarsCount = 200; // Bars for calculating the deviation (Sigma)

int TypeBandsMA = 0; // Type of MA for Bands

int TypePriceMA = 0; // Applied price of MA

color MAColor = clrNONE; // MA color

The analyzed MA is colorless by default. If you want to see it, set a color in the MAColor parametër.

 

Treguesit MT4 – Shkarko Udhëzime

Sigma Bands – tregues për Metatrader 4 është një Metatrader 4 (MT4) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

Sigma Bands – tregues për Metatrader 4 parashikon një mundësi për të zbuluar veçoritë e ndryshme dhe modelet në dinamikën e çmimeve të cilat janë të padukshme për syrin e lirë.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

How to install Sigma Bands – tregues për Metatrader 4.mq4?

 • Download Sigma Bands – tregues për Metatrader 4.mq4
 • Copy Sigma Bands – tregues për Metatrader 4.mq4 për Metatrader dosjen tuaj / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose restart Metatrader Klientin tuaj
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click on Sigma Bands – tregues për Metatrader 4.mq4
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator Sigma Bands – tregues për Metatrader 4.mq4 është në dispozicion në kartelën tuaj

How to remove Sigma Bands – tregues për 4.mq4 Metatrader nga Metatrader tuaj 4 Tabelë?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini

XM-no-depozitë bonus-
Treguesit MT4 Download poshtë:

Sigma Bands – tregues për Metatrader 4

NUK KA KOMENTE

Lini një përgjigje