Dots

Dots

17579
0
SHARE

Real author:

TrendLaboratory

The Dots indicator is based on an indicator developed by TrendLaboratory in 2006. The indicator shows current trend direction by placing colored dots on the main chart. Blue dots indicate an uptrend, red dots indicate a downtrend.

Although the indicator calculation is not based on standard MetaTrader platform indicators, it uses the iMA (Moving Average) function to get prices of a specified type (Open, Afër, Maximum, Minimum, Typical etc.). The calculation is based on cosine of a price change angle. The user can set several input parameters.

Parametrat Input:

 • Length (nga parazgjedhur = 10) — indicator period. The higher this value, the higher the time lag, and the fewer false signals are displayed.
 • AppliedPrice (by default = PRICE_CLOSE) — price type to use in calculations.
 • Filter (nga parazgjedhur = 0) — useful parameter allowing to filter price surges without adding display lags.
 • devijim (nga parazgjedhur = 0) — vertical indicator shift.
 • Ndryshim (nga parazgjedhur = 0) — horizontal indicator shift.

rekomandime:

 • Recommended strategy is to wait for 2 identical dots and open positions by trend. Unfortunately, sometimes it fails. A suitable alternative would be to use one dot as a signal with Filter parameter set as Spread x 3.

Treguesit MT4 – Shkarko Udhëzime

Dots is a Metatrader 4 (MT4) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

Dots provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

How to install Dots.mq4?

 • Download Dots.mq4
 • Copy Dots.mq4 to your Metatrader Directory / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose restart Metatrader Klientin tuaj
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click on Dots.mq4
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator Dots.mq4 is available on your Chart

How to remove Dots.mq4 from your Metatrader 4 Tabelë?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini
XM-no-depozitë bonus-

Treguesit MT4 Download poshtë:

SHARE
Previous articleStream
Artikulli tjetërSubway

NUK KA KOMENTE

Lini një përgjigje