ZigZag Based on Close Prices

ZigZag Based on Close Prices

15208
0
SHARE

The code is based on indicator ZigZag which is in-built in MT4, developed by MetaQuotes.

I have changed it slightly so that it isn’t calculated on highest Highs and lowest Lows, but instead uses highest Close and lowest Close of chart price history.

See chart below for differences: ZigZag (i kuq) versus ZigZagClose (i verdhë).

Traditional ZigZag vs ZigZag on Close Prices

Some differences are minor in nature, while at other times the effects are significant.

Treguesit MT4 – Shkarko Udhëzime

ZigZag Based on Close Prices is a Metatrader 4 (MT4) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

ZigZag Based on Close Prices provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

How to install ZigZag Based on Close Prices.mq4?

 • Download ZigZag Based on Close Prices.mq4
 • Copy ZigZag Based on Close Prices.mq4 to your Metatrader Directory / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose restart Metatrader Klientin tuaj
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click on ZigZag Based on Close Prices.mq4
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator ZigZag Based on Close Prices.mq4 is available on your Chart

How to remove ZigZag Based on Close Prices.mq4 from your Metatrader 4 Tabelë?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini
XM-no-depozitë bonus-

Treguesit MT4 Download poshtë:

SHARE
Previous articleMetaTrader 4
Artikulli tjetërQuarters Theory

NUK KA KOMENTE

Lini një përgjigje